Öğrenciler yılda bir kitap okuyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2024-2028 Stratejik Planı’nda yer alan resmi verilere göre lise öğrencilerinin yılda ortalama sadece bir kitap okuduğu ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre öğrenci başına kitap okuma ortalaması 2019 yılında ilkokulda 23, ortaokulda 8,8, lisede ise 4,3’tü. Bakanlık 2019-2023 stratejik planında bu sayıları ilkokulda 27’ye, ortaokulda 13’e, lisede ise 10’a çıkarmayı hedefledi. Ancak hedefler kâğıt üstünde kaldı. Sadece ilkokul seviyesinde kitap okuma oranı arttı.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre ortaokulda değişim olmazken lisede 10’a yükselmesi bir yana büyük bir düşüş yaşandı. MEB’in verilerine göre, kitap okuma oranları şu anda ilkokulda 25, ortaokulda 8, lisede ise sadece 1,01. Lisede bu düşüşe rağmen kitap okuma sayısının 2028 yılında yine 10’a çıkarılması hedeflendi.

EKSİ 9,5 NETLE EDEBİYAT BÖLÜMÜ

Geçen aylarda açıklanan YÖK Atlas verilerine göre, YKS’deki tüm sınavlarının toplamında eksi net yapanlar üniversite kazandı. Toplamda “eksi 9,5 netle” edebiyat bölümüne bile giren var. Eksi netle en çok girilen bölüm iki yıllık çocuk gelişimi olurken edebiyatı kazanıp hem Türkçe hem de edebiyatta sıfırın altında kalanlar dikkat çekti. Eksi netlerle hem iki yıllık hem de dört yıllık bölümlere yerleşildi. Bu bölümlerinin çoğunun vakıf üniversitelerinde olması ise dikkat çekti.

MEB’in 2019 planında dikkat çeken diğer bir hedef ise halk arasında sabahçı-öğlenci olarak bilinen ikili eğitim hedefine ilişkindi. Bir önceki strateji planında ikili eğitim yapan okul sayısının sıfıra indirilmesi hedeflenmişti. Ancak bu durum da gerçekleşmedi. Halihazırda 10 öğrenciden 4’ü ikili eğitimde yer alıyor. Buna karşın 2024-2028 Stratejik Planı’nda ise ikili eğitime hiç değinilmedi.

İLKOKULDA DA DEVAMSIZLIK ARTTI

2019 planında öne çıkan unsurlardan bir tanesi de devamsızlığa ilişkindi. 20 gün ve üzeri devamsızlık yapanların oranı 2019 yılında ilkokulda 6,2, ortaokulda 13, lisede ise 34,4’tü. MEB bunların tamamında bu oranın azaltılmasını istedi. Buna karşın azalmak yerine devamsızlıkta artış yaşandı. Resmi verilere göre 20 gün ve üzeri devamsızlık yapanların oranı ilkokulda 11,6, ortaokulda 14,7 oldu. Lisede ise durum biraz daha farklı. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullarda 27, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullarda 29,3 olan devamsızlık oranı meslek liselerinde ise yüzde 46,6.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x