Dearsan’ın yaptığı Nijerya’nın ilk açık deniz karakol gemisi denize indirildi

Fenerbahçe eski Başkanı Aziz Yıldırım’ın sahibi olduğu Dearsan Gemi İnşaat Sanayi A.Ş., 3 Kasım 2021 tarihinde Nijerya Deniz Kuvvetleri ile 2 adet 76 metre Açık Deniz Karakol Gemisi için sözleşme imzalamıştı. Sözleşmenin üzerinden on üç ay sonra projenin birinci gemisi bugün törenle denize indirildi.

Törene, Nijerya Deniz Kuvvetleri Koramiral Emmanuel Ikechukwu Ogalla’nın Başkanlığı’ndaki Nijerya Heyeti’nin yanısıra, Savunma Sanayi Başkan Yardımcısı Gökhan Uçar, Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı.

Nijerya Deniz Kuvvetleri için inşa edilen Açık Deniz Karakol Gemilerinin ana görevleri, denizde önleme harekâtı icra etmek, su üstü ve hava gözetleme, kara kuvvetleri için denizden atış desteği sağlamak, özel kuvvetler operasyonlarını gerçekleştirmek, arama kurtarma yapmak, istihbarat, Nijerya karasularında eskort görevinin yanı sıra limanlar, platformlar ve yapay adalar dahil denizde gerçekleştirilen ekonomik faaliyetleri korumak olarak belirlendi. Yine gemiler savaş sırasında da uygun modüler sensörler ve silahlarla donatılarak etkin bir savaş gemisine dönüştürülebilir şekilde tasarlandı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x