CHP’li Sabri Ergül’den Kılıçdaroğlu’na: Kaybettiniz, sokağı dinleyin!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı’nda konuşan Sabri Ergül, Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu sert sözlerle eleştirdi.

CHP’nin eski gençlik kolları başkanı ve eski İzmir Milletvekili Ergül, kurultay divan başkanlığına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun getirilmesine tepki gösterdi. Ergül, Kılıçdaroğlu’na ‘bırak’ çağrısı yaparak, “Halk size oy vermedi sayın Genel Başkan” dedi.

Ergül’ün konuşmasından öne çıkanlar şöyle oldu:

55 YILDIR BÖYLE KURULTAY HAVASI GÖRMEDİM: Bu partide 55 yıldır üyelik yapan, 50 yıllık bir hukukçu olarak konuşuyorum. Hiçbir yere aday değilim. 32 tane kurultayda sade yurttaş, gençlik kolları genel başkanı, parti meclis üyesi, milletvekili ve MYK üyesi olarak bulundum. Görevli MYK var, genel başkan yardımcıları var ama genel başkan bir kişiyi atadım diyor. Ben hayatımda 55 yıldır partide böyle bastırılmış kurultay havası görmedim. Burada sandığa gidecek oylar önemli değil. Ondan önce o oylar nasıl oluşuyor ona bakmak lazım.

SİZİN RAKİPLERİNİZ DIŞARIDA: Sayın genel başkan partinin bütün imkanlarını kullandınız. Bütün bunları söylediniz. Bırakınız da bu partide sizi genel başkan olarak eleştirme hakkımız olsun. Demokrasi burada başlar. Kurultayın özgür üyeleri, Ecevit’in deyimiyle “Kapı kulu mu olacaksınız yoksa özgür üye mi olacaksınız?”… O kurultayda ben Gençlik Kolları Genel Başkanı’ydım. Ben bu güvenliğin nasıl sağlandığını bilirim. Buraya sevgili yurttaşlarımız geliyor. Onlara saygımız var. Ama tamamen bu adaylıkta eşit olarak aday olma hakkı doğduğu andan itibaren zat-ı aliniz de yalnızca genel başkanlığa adaysınızdır, Özgür Özel de adaydır. Yalnız sizin marşınız çalmayacak! Marşla da olmuyor sayın Genel Başkan. Bütün bunları söylediniz, bütün bu yaptıklarınızı saydınız sonunda halk oy vermedi size. Kaybettiniz sayın Genel Başkan, sokağı dinleyin! Siz partiyi, bizi bu kurultaylarda hep yenmeye çalışıyorsunuz. Her seferinde zafer mal ediyorsunuz. Ama bizi yenebilirsiniz. Sizin rakipleriniz dışarıda. Sizin sorununuz partiyle değil. Sevgili genel başkanım çok çalıştınız. Bu dediklerimi söylediniz ama sonunda kaybettiniz. Ayrılmanız gerekiyordu. Bu partinin önünü açmanız gerekiyordu…

Ergül, 3 dakikalık konuşma süresi bitince Divan’a tepki gösterdi. Divan Başkanı Ekrem İmamoğlu ise süreyi hatırlattı. Sabri Ergül’ün kürsüden indikten sonra tepkileri devam edince İmamoğlu, “Bir kahve içelim” diyerek Ergül’ü sakinleştirmeye çalıştı.

Kılıçdaroğlu’nu destekleyen delegeler, Sabri Ergül’ün konuşmasını ıslıklarken diğer genel başkan adayı Özgür Özel’i destekleyenler ise konuşmayı alkışladı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x