Bitcoin Madencileri ve MVRV Şaşırttı: Sıradaki Bu Seviyeler!

CryptoQuant’tan elde edilen veriler, Bitcoin madencilerinin her şeyden önce fiyatı ve son günlerdeki FUD’u umursamayabileceğini gösteriyor. Ayrıca on-chain veriler, Bitcoin MVRV’nin şu anda çok önemli bir yeniden teste yaklaştığına işaret ediyor. Bu arada bir analiste göre, BTC fiyatı düşmeye devam edebilir.

Bitcoin madencileri satış yapmıyor!

Toplam madenci BTC çıkışları ile aynı değerin 365 günlük hareketli ortalaması arasındaki bir oran olan CryptoQuant’ın Madencilerin Pozisyon Endeksi’ne (MPI) göre, Bitcoin madencileri kripto paralarını harici adreslere, genellikle borsalara göndermiyor. 8 Mart’ta, Bitcoin MPI 1 Mart’taki +2,52’den -0,57’ye düştü.

Bitcoin Madencilerinin Pozisyon Endeksi (MPI) / CryptoQuant

Çoğu zaman, ÇBYE dalgalanır, kripto para çıkışına bağlı olarak yükselir ve düşer. ÇBYE, madencilerin kripto paralarını toplu olarak borsalara göndererek agresif olduklarında artar. Zamanla gözlemlendiği gibi, bu aktivite, etkileri kripto sahnesinde yankılanan bir fiyat düşüşünden önce gelir. Ancak son günlerde ÇBYE düşüşe geçti. Bu, muhtemelen madencilerin kenardan izledikleri, kripto paralarını tuttukları ve son zamanlarda ayılar tarafından yayılan FUD’a boyun eğmedikleri anlamına geliyor.

Bitcoin MVRV oranı 100 Günlük EMA çizgisine yaklaşıyor

Bir CryptoQuant gönderisindeki bir analistin işaret ettiği gibi, BTC daha önce metrik bu satıra her yanıt verdiğinde uzun vadeli büyüme görmeye devam etti. “MVRV oranı”, Bitcoin piyasa değeri ile gerçekleşen değeri arasındaki oranı ölçen bir göstergedir. Buradaki ‘gerçekleşen üst sınır’, dolaşımdaki her bir kripto paranın gerçekte son hareket ettirildiği fiyata eşit gerçek değerine sahip olduğunu varsayan BTC için bir değer modelini ifade eder.

Gerçekleşen üst sınır genellikle varlık için gerçeğe uygun değer modeli olarak bilinir. Bu nedenle MVRV bize kripto paranın iki sınırını karşılaştırarak BTC fiyatının (piyasa değeri) şu anda adil olup olmadığını söyler. Oranın 1’den büyük bir değere sahip olması, piyasa değerinin gerçekleşen sınırdan daha büyük olduğu anlamına gelir ve dolayısıyla kripto para birimi şu anda aşırı değerlenmiş olabilir. Öte yandan, bu eşiğin altındaki değerler, kripto paranın şu anda değerinin altında olabileceği anlamına gelir. Şimdi, son birkaç yılda Bitcoin MVRV oranındaki eğilimi ve 100 günlük üstel hareketli ortalamayı (EMA) gösteren bir grafiğe bakalım.

Son haftalarda metriğin değeri düşüyor gibi görünüyor / Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin MVRV oranı, geçen yılın ayı piyasasının en düşük seviyelerinde 1’in altındaydı ve bu, kripto para biriminin düşük fiyatlandığını gösteriyor. Ancak son ralli ile metrik bu bölgeden kurtuldu ve şimdi 1’den büyük bir değere sahip. Grafikte, analist tarihi dip bölgesini yeşille ve üst bölgeyi kırmızıyla vurguluyor. Şu anda, MVRV biraz aşırı değerlenmiş koşullar gösteriyor olsa da, fiyat hala geçmişte zirvelerin oluştuğu bölgeyi vuracak kadar yüksek değil.

Göstergenin 100 günlük EMA eğrisi ile etkileşimine bakıldığında ilginç bir model ortaya çıkıyor. Görünüşe göre oran bu çizgiyi yukarıdan tekrar test ettiğinde ve başarılı bir şekilde geri döndüğünde, Bitcoin fiyatı uzun vadede bir miktar yükseliş trendinin tadını çıkarmaya devam etti. Şu anda, ralli durma noktasına geldiğinden ve fiyat bir miktar düşüş fark ettiğinden, MVRV oranı da düşüyor ve şu anda 100 günlük EMA çizgisine yaklaşıyor. Ayrıca, metriğin bu yörüngeye devam edip etmeyeceği ve yeniden test yapılıp yapılmayacağı belli değil. Ancak biri devam ederse ve başarılı olursa, geçmiş model devam edecek bir şeyse, Bitcoin bundan bir yükseliş baskısı hissedebilir.

BTC için en olası senaryo: 20,3 bin dolara doğru düşüşe devam!

Kripto analisti David, BTC’nin teknik resmini şu şekilde çiziyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yılın başından bu yana güçlü bir artışın ardından Bitcoin, yükselen bir paralel kanalda işlem görüyor gibi görünüyor. Bu, genellikle çoğu durumda bir arızaya yol açan bir düşüş modelidir.

Gerçekten de, BTC’nin fiyatı 8 Mart’ta altına düştü ve şu anda yatay destek bölgesi ve 0,382 Fib geri çekilme seviyesinin yarattığı 21,5 bin dolarlık destek alanına yaklaşıyor. Bu bölge daha önce BTC’nin geri dönmesine yardımcı olsa da, yükselen kanalı kırmak, fiyat kanalın destek hattına yaklaşırken alım yapan boğa yatırımcılarını tuzağa düşürebilir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde satış baskısı artabilir. Eğer öyleyse, BTC 21,5 bin dolarlık destek bölgesinin altına düşebilir ve yatay destek bölgesi ve 0,5 Fib geri çekilme seviyesi tarafından oluşturulan 20,3 bin dolarlık bir sonraki destek alanına gerileyebilir. RSI göstergesi, düşmeye devam etmesi ve 50’nin altında olması da bu olasılığı destekliyor.

BTC haftalık grafiği / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafikten alınan teknik analiz, Bitcoin’in daha yüksek seviyelerde güçlü satış baskısına işaret eden birçok büyük kırmızı mumla ayı bayrağı desenleri oluşturmasıyla daha fazla düşüş olasılığını destekliyor. RSI göstergesi ayrıca aşırı satım bölgesinde olduğu ve önceki yükseliş sapmasını (mavi çizgi) geçersiz kıldığı için düşüşün devam ettiğini gösteriyor. Bu nedenle BTC, herhangi bir önemli rahatlama rallisi gerçekleşmeden önce 21,5 bin dolar seviyesinin altına düşebilir ve 20,3 bin dolara çekilebilir.

BTC 4 saatlik grafik / Kaynak: TradingView

Genel olarak, en olası senaryo BTC’nin 20,3 bin dolar seviyesine düşmeye devam etmesi. BTC mevcut seviyeden toparlanırsa ve kanalın destek hattını 22,3 bin dolardan geri alırsa, bu düşüş görünümü geçersiz olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*