Athletic Bilbao Farkı: Kadrolarına Yalnızca Bask Kökenli Futbolcu Dahil Etmelerinin Perde Arkası

Avrupa’nın dev futbol takımları arasında sadece Bask kökenli futbolcularla mücadele eden tek takım, Athletic Bilbao! Peki, bu olayın perde arkasında yatan sır ne? Gelin, birlikte keşfedelim. ?

Kaynak: 1, 2

1898 yılında kurulmuş olan Athletic Bilbao, futbol dünyasında benzersiz bir yere sahiptir.

La Liga’nın asla küme düşmeyen üç takımından biri olan Bilbao, sadece Bask kökenli futbolcularla sahaya çıkan bir politikaya sahiptir.

Başlangıçta, Athletic Bilbao’nun kadrosunda İngiliz futbolcular yer alıyordu ancak 1911 yılındaki bir Copa del Rey maçında yabancı futbolcu oynattığı gerekçesiyle takım suçlandı.

Bu suçlamaya tepki olarak kulüp sadece Bask kökenli futbolcularla maçlara çıkmaya karar verdi.

Athletic Bilbao’nun bu yaklaşımını benimseyen bir diğer kulüp, ezeli rakipleri Real Sociedad’tı ancak Sociedad, zamanla bu politikanın rekabetçi olmadığına karar vererek farklı bir yola gitti.

Bilbao’nun ise tarihinde sadece üç kez yabancı oyunculara kapılarını açtığı bilinse de bu oyuncuların Bask bölgesinde doğduğu bilinmektedir.

Ayrıca Bilbao, kurulduğu günden itibaren forma sponsoru kullanmayan bir kulüp olarak tanındı.

“Formamız bayrağımızdır” mottosuyla hareket eden kulüp, 2009’da Bask kökenli petrol şirketi Petronor ile göğüs sponsorluğu için anlaşma yapana kadar hiçbir sponsor almadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x