Araştırmalar durdurulmuştu: Uzay aracındaki gizemli tozun ne olduğu açıklandı!

Bennu asteroidinde gizemli kalıntı bulundu: Araştırmalar durduruldu!

NASA’nın yaklaşık 200 milyon mil uzaktaki bir asteroitten örnek getiren maceracı uzay kapsülü OSIRIS-REx şimdiden sürprizlerle dolu olmayı başardı.

Ajans personeli Salı günü uzay kapsülünü açtığında kapağın içinin gizemli siyah bir maddeyle kaplı olduğunu fark ederek çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı.

MailOnline’a konuşan Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, ince tozun da muhtemelen asteroitten gelen malzeme olduğunu söyledi.

MailOnline’a konuşan Dr. Tucker, “Asteroit kiri çok koyu ve ince” dedi. Tucker,

“OSIRIS-REx örnekleri yakalamak için orijinal dokun ve git manevrasını yaptığında, kapak kapanamayacak kadar çok şey vardı.” dedi.

TAŞIN KAPAĞA 2020 YILINDA SIKIŞTIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

NASA, Ekim 2020’deki yakalamadan kısa bir süre sonra, bir taşın mekanizmaya sıkışması nedeniyle OSIRIS-REx’ten asteroit materyalinin sızdığını itiraf etti.

Dr. Tucker, “Sonunda bunu çözdüler, bu yüzden bunun toz ve topraktan kaynaklanması muhtemel görünüyor” diye ekledi.

Queensland Üniversitesi’nde jeokimyacı olan Profesör Trevor Ireland, siyah tozun örnek toplama sırasında ortaya çıktığını kabul etti.

MailOnline’a verdiği demeçte, “Mikro yerçekimi altında tozun her yere ve muhtemelen uzay aracına da geri dönmesini engelleyecek hiçbir şey yoktur” dedi.  

Numunenin Pazar günü Dünya’ya zaferle dönmesinden bu yana NASA kapsülün sadece üst kapağını açarken, Bennu’dan gelen kayalık avuç içi, açılması gereken başka bir küçük parçada saklanıyor.

GİZEMLİ KAYA PARÇASININ 250 GRAM OLDUĞU BELİRTİLDİ

Değerli kargo tahmini olarak 8,8 ons veya 250 gram kayalık malzemedir. Yani ortalama büyüklükteki bir mısır gevreği kutusunda bulabileceğinizin sadece yarısı kadar.

Ancak NASA, asteroit bileşimi hakkındaki sırları ortaya çıkarmak ve ‘Dünya’yı tehdit edebilecek asteroit türlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olmak’ için yeterli olacağını düşünüyor.  

Bennu’dan gelen ve 2182’de Dünya’ya çarpabilecek olan çakıl taşları ve toz, Ay’ın ötesinden gelen en büyük yığını temsil ediyor.  

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x