ABD’deki 4 eyalette kasırga

DHA

ABD’yi kasırga vurdu…

Arkansas, Illinois, Indiana ve Tennessee eyaletlerinde meydana gelen kasırgada 22 kişi hayatını kaybetti.

İki eyalette olağanüstü hal ilan edilirken, valilerden de alınan tedbirlere ilişkin açıklama geldi.

“Hiçbir kaynağı esirgemeyeceğiz”

Arkansas Valisi Sarah Huckabee Sanders, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bugünkü şiddetli hava koşulları nedeniyle Arkansas eyaletinde olağanüstü hal ilan eden bir kararname imzaladım. Etkilenen Arkansaslılar için müdahale ve kurtarma çabalarına yardımcı olmak üzere hiçbir kaynağı esirgemeyeceğiz.” dedi.

Vali Sanders, Ulusal Muhafızları’nda bölgede çalışma sürdürdüğünü duyurdu.

“Olağanüstü hal ilan eden bir kararname imzaladım”

Indiana Valisi Eric Holcomb ise kasırgada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, “Cumayı cumartesiye bağlayan gece boyunca eyalet genelinde etkili olan şiddetli hava koşulları nedeniyle Sullivan ve Johnson ilçeleri için olağanüstü hal ilan eden bir kararname imzaladım. Her şeyden önce, düşüncelerim ve dualarım bu fırtınada hayatını kaybedenlerin aileleri ve bu olay nedeniyle zarar gören herkesle birlikte.” dedi.

‘Toparlanma için gereken tüm desteği sağlayacağız’

Illinois Valisi JB Pritzker, “Boone, Crawford, DuPage, Marion ve Sangamon ilçelerini desteklemek üzere bir afet ilanı yayınladım ve Illinois eyaletinin bölge sakinlerine toparlanma için gereken tüm desteği sağlamasına izin verdim. Dünkü şiddetli hava koşullarından etkilenenlere yardımcı olmak için hiçbir şeyi esirgemeyeceğiz.” diye konuştu.

Geçen hafta sonu 26 kişi öldü

Geçen hafta sonu güneydeki Mississippi eyaletinde meydana gelen kasırgada 26 kişi hayatını kaybetmişti.

Eyalet valisi Tate Reeves, kasırganın ardından olağanüstü hal ilan etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden ise, “Yardım etmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. İhtiyaç duyduğunuz desteği, ne kadar sürerse sürsün sağlamak için birlikte çalışacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*